Spotkanie z gośćmi z University of Porto

Dnia 13.11.2019 r mieliśmy okazję gościć Panią Profesor Elsa Caetano wraz z M.Sc Sergio Pereira oraz Eng. Joao Rodrigues z University of Porto w Portugalii. W ramach międzynarodowego projektu badawczego „Dynamic monitory of bridge structures’’, we współpracy portugalskiego FCT (Fundação para a Ciência e Tecnologia) i polskiej NAWA (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej) mieliśmy szansę wysłuchania wykładów: Pani Prof. Caetano oraz Pana Prof. Jana Biliszczuka. Profesor Elsa Caetano jest wybitnym naukowcem z zakresu badań dynamiki konstrukcji, autorką ok. 140 prac badawczych, 300 artykułów z czego 50 znalazło się w światowej sławy czasopismach naukowych.

Spotkanie rozpoczął Dr inż. Paweł Hawryszków przedstawiając naszych gości oraz reprezentantów Politechniki Wrocławskiej – Prof. Jana Biliszczuka, oraz doktoranta Marco Teichgraebera. Następnie Prof. Jan Biliszczuk opowiedział nam szczegółowo o projekcie, technologii i poszczególnych etapach budowy mostu Rędzińskiego. W ramach swojego wykładu przedstawił także mosty w Kwidzynie i Ostródzie opisując proces ich powstawania oraz prezentując ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, które miały na celu takie zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektów, aby miała jak najmniej inwazyjny wpływ na lokalne środowisko naturalne.

Następnie Pani Prof. Caetano zaprezentowała wykład pt. „Dynamics of Cable structures”, podczas którego zapoznała nas z problematyką drgań na przykładach mostu Guadiana, dachu stadionu Braga i stadionu olimpijskiego w Londynie, gdzie przeprowadzała pomiary. Dowiedzieliśmy się jakie dodatkowe czynniki i siły wpływają na obiekty budowlane, szczegółowo zaznajomiliśmy się z tematyką dynamiki kabli, stosowanych między innymi w podwieszanych konstrukcjach, oraz w jaki sposób je wymiarować. Podsumowaniem wykładu Pani Profesor był przykład mostu w Dubrowniku, ilustrujący do jak niebezpiecznych sytuacji może dochodzić w mostach podwieszonych w wyniku błędów konstrukcyjnych, spowodowanych nieuwzględnieniem dynamiki kabli.

Pani Prof. Caetano zawita do nas ponownie pod koniec maja 2020 roku, na międzynawowej konferencji IABSE (International Association for Bridge and Structural Engineering), która po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, we Wrocławiu. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.iabse.org/wroclaw2020 .