Mosty Drewniane – Białystok

W dniach 15-18.11.2016 nasza reprezentacja w składzie: Krzysztof Galik, Bronisław Czaplewski, Marcin Matyl, Tomasz Górniak i Kacper Krzak wzięła udział w II Ogólnopolskim Konkursie Mostów Drewnianych, który odbył się w Białymstoku.

Organizatorem Konkursu było Studenckie Koło Naukowe „Konstruktor” z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.
1

Rysunek 1 Młodzi Mostowcy PWr

Celem konkursu było zaprojektowanie i samodzielne wykonanie konstrukcji mostu drewnianego, spełniającego narzucone przez Organizatorów kryteria geometryczne. Wszystkie konstrukcje konkursowe podlegały ocenie, na którą wpływały takie czynniki jak:

    • koszt materiałów (wg stawek narzuconych przez Organizatorów),
    • nośność konstrukcji (określana w maszynie wytrzymałościowej poprzez obciążanie konstrukcji wzrastającą siłą pionową, przyłożoną w połowie rozpiętości),
    • czas montażu,
    • sztywność konstrukcji (wyrażona jako przemieszczenie siłownika przy zadanym poziomie obciążenia).

2

Rysunek 2 Stanowisko badawcze

Przygotowania do konkursu trwały od początku października.

Pierwszym etapem prac było studium koncepcyjne, w ramach którego utworzyliśmy szereg koncepcji oraz przeanalizowaliśmy kryteria oceny mostu. W wyniku tych prac, do dalszego opracowania przyjęliśmy, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie konstrukcja o ograniczonej nośności (w stosunku do nośności mostów wykonanych w poprzedniej edycji konkursu), ale za to o niewielkim zużyciu materiałów. Przyjęta przez nas konstrukcja składała się z dwóch dźwigarów kratownicowych o schemacie belki swobodnie podpartej.

Kolejnym etapem było wykonanie projektu wykonawczego. Zostały wykonane rysunki zestawcze oraz warsztatowe elementów mostu, a także model 3D konstrukcji wykonany w programie Advanced Steel. Taki zakres opracowania był wymagany przez Organizatorów i stanowił warunek konieczny, aby można było zgłosić drużynę do konkursu. Projekt wykonawczy był również podstawą do wykonania w zakładzie prefabrykacji elementów montażowych.

Ostatnim etapem przed rozpoczęciem konkursu było wykonanie projektu technologii wykonania konstrukcji, dzięki któremu już podczas montażu konstrukcji prace przebiegły bardzo sprawnie i udało się osiągnąć krótki czas budowy.

Po obciążeniu konstrukcji było już mniej powodów do zadowolenia, gdyż została osiągnięta znacznie mniejsza nośność od zakładanej. Było to spowodowane obecnością dużych sęków i pęknięć w rozciąganych pasach dolnych dźwigarów kratownicowych. Jest to dowód na to, że drewno jest materiałem o bardzo losowych parametrach mechanicznych. W tym miejscu, należy zwrócić uwagę, że drużyna nie miała wpływu na dobór materiału i cięcie elementów.

W ostatecznym rezultacie, nasza drużyna zajęła dopiero 9 miejsce w stawce 12 zespołów.

Jako pozytyw na pewno należy uznać wartość dydaktyczną wyniesioną ze zmagań konkursowych. Oprócz tego zostaliśmy, podobnie, jak inni uczestnicy bardzo dobrze przyjęci i ugoszczeni przez Organizatorów i bardzo miło wspominamy wyjazd.