W dniach 17-18.05.2016 jako drużyna „WROMOST”, w składzie studentów 2 roku budownictwa: Michał Gaworski oraz Szymon Niebora, mieliśmy przyjemność brać udział w konkursie „Most 3D Wanted” organizowanym przez KN Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej „Most Wanted”. Do organizatorów napłynęło 15 projektów konkursowych, z czego 9 przeszło do finału po weryfikacji zarówno ze względu na regulamin jak i uwagi komisji konkursowej.
Podczas finału, pierwszego dnia drużyny miały za zadanie w czasie 4 godzin, zbudować zaprojektowane przez siebie wcześniej konstrukcje przy użyciu dostępnych narzędzi i kleju. Niestety, o ile projekt pod względem technicznym wykonania elementów spełniał nasze oczekiwania, o tyle nasz błąd wykonawczy trochę popsuł atmosferę . Pomimo wcześniejszego dwukrotnego pasowania części, 3 elementy nie zostały poprawnie osadzone, klej związał i nic nie można było zrobić – prawdę mówiąc przestaliśmy się liczyć w rywalizacji.
Po części „wykonawczej”, w mieszanych nastrojach udaliśmy się na obiad do uczelnianej stołówki. Niestety zwiedzanie Gdańska każdy musiał sobie organizować indywidualnie, ze względu na to, że organizatorzy odwołali tą część programu w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
O 18:30 w Pubie „BiFOR” w miasteczku studenckim Politechniki Gdańskiej była przewidziana impreza integracyjna, która trwała do godziny około 24. Tak zakończył się dzień pierwszy rywalizacji.
Drugiego dnia, Gdańskie KN przygotowało dla nas seminarium związane z budowlami inżynierskimi i procesami wykonawczymi towarzyszącymi realizacji projektów. Prezentowały się firma Europrojekt z projektem Metra w Dosze w Qatarze(3000 rysunków technicznych BIM) oraz Tunelem pod Martwą Wisłą w Gdańsku, a ponadto firmy Polwar oraz Warbud, które wspólnie pracują przy realizacji Projektu Forum Gdańsk. Zwieńczeniem seminarium był wykład przedstawicieli firmy, dzięki uprzejmości której nasze konstrukcje zostały wykonane. Nowa technologia i jej możliwości zaciekawiły wszystkich, a przede wszystkim przedstawicieli prezentujących się firm, którzy zadawali więcej pytań niż studenci, szukając możliwości wykorzystania nowego narzędzia na swoje potrzeby.
Po wszystkim, kolejno przewidziano czas na przerwę obiadową, a o 14 wszyscy spotkaliśmy się w budynku „Kuźnia”, gdzie na maszynie wytrzymałościowej konstrukcje zostały poddane próbie obciążeniowej.
Niestety z uwagi na pociąg, tuż po wykonaniu obciążenia naszego mostu, musieliśmy się zbierać i w tym miejscu zakończyliśmy udział w konkursie na 8 pozycji. Nasza konstrukcja przy masie 432g, przeniosła 498N, pomimo błędu w klejeniu, i pewnie przeniosłaby jeszcze więcej, lecz niestety zbyt małe stężenia spowodowały, że most uległ skręceniu. Przy projektowaniu obciążaliśmy konstrukcję wartością siły 500N, więc pomimo błędu, nasze założenia zostały spełnione. Zawsze pewne doświadczenie zostaje, które mamy nadzieję zaprocentuję w kolejnych edycjach konkursu.
Klasyfikacja:
1. PMB Construction – PG
2. Co ja drukuje? – PG
3. CE AGH – AGH
4. JG MOST – PG
5. Need for Bridge – PŚ
6. Forever Young – PG
7. Dwie Lamy – PG
8. WROMOST – PWr
9. Beauty of Structure – PG