Kopiuj – wklej

Bez tytułu4Właśnie dobiegł końca projekt „Kopiuj – Wklej” realizowany w ramach programu „Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016”, w krórym nasze Koło Naukowe miało okazję uczestniczyć. Głównym celem projektu było stworzenie kopii mostu Zwierzynieckiego w skali 1:4 o długości ponad 15 m i szerokości 3 m. Koordynatorem projektu był mgr inż. arch. Piotr Wesołowski, który wraz z grupą studentów z wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych zainicjował pomysł stworzenia konstrukcji odwzorowującej Most Zwierzyniecki, który następnie miał się poruszać po Wrocławiu na kołach napędzany siłą ludzkich mięśni.

Kilka miesięcy temu zgłosili się do nas studenci Wydziału Architektury oferując nam możliwość uczestniczenia w realizecji tego na pozór łatwego i przyjemnego projektu. Naszym głównym celem było zamodelowanie i zaprojektowanie konstrukcji łuków oraz górnych skratowań łączących łuki. Dodatkowo mieliśmy się zająć rozwiązaniem problemu mocowania łuków do stalowej konstrukcji pomostu oraz nadzorem i radami niezbędnymi podczas realizacji projektu.

Spośród członków  Koła Naukowego wybraliśmy inż. Pawła Chrobaka oraz Krzysztofa Galika, którzy zdecydowali się zaangażować w realizację projektu. Wszystkie obliczenia były wykonywane pod czujnym okiem dra inż. Pawła Hawryszkowa, opiekuna naszego Koła Naukowego, który służył pomocą przy rozwiązywaniu problemów i przy pojawiających się wątpliwościach. W pierwszej kolejności na podstawie koncepcji uzyskanych od studentów Wydziału Architektury zamodelowaliśmy w programie AutoCAD trójwymiarową konstrukcję łuków wraz ze skratowaniami, którą następnie zwymiarowaliśmy przy pomocy programu Autodesk ROBOT, wykorzystywanego do profesjonalnych obliczeń konstrukcji. Najwięcej problemów sprawił materiał, z którego miała być wykonana konstrukcja oraz trudny dostęp do jego parametrów wytrzymałościowych. Łuki mostu miały być zbudowane z rurek PVC-U używanych przede wszystkim do budowy instalacji wodno-kanalizacyjnych. Kolejnym problemem był nasz ograniczony zakres modyfikacji estetycznej konstrukcji ze względu na koncepcję, która została nam narzucona przez koordynatora projektu. Wiele problemów sprawił również załadunek gotowego mostu na lawetę specjalizującą się w przewozie ponadgabarytowych konstrukcji.

Bez tytułuBez tytułu2

Nad ranem 20.06.2015r. most został przetransportowany do Wrocławia i przygotowany do całodniowej podróży po Wrocławiu. Jednym z przystanków, na którym zatrzymał się most była Politechnika Wrocławska. Tam prof. Jan Biliszczuk oraz dr inż. Paweł Hawryszkówdr inż. Jerzy Onysyk opowiadali o tym, jak konstruuje się mosty. Każdy mógł też wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez Koło Naukowe Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa i własnoręcznie wykonać most Zwierzyniecki z plasteliny, papieru i drewnianych patyczków. Ostatecznie most dotarł na wrocławski Rynek gdzie wzbudził niemałe zainteresowanie mieszkańców i turystów.

 

inż. Paweł Chrobak
Krzysztof Galik

Bez tytułu1Bez tytułu3