Konkurs Hala Roku Akademik 2019

W dniach 25-26 kwietnia 2019 roku trzech członków Naszego Koła Naukowego brało udział w studenckim konkursie Hala Roku Akademik 2019 w Pradze.

Jest to konkurs dla studentów studiów inżynierskich i magisterskich organizowany pod patronatem dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej, CTU w Pradze, prof. inż. Jiří Máca oraz Czeskiej Izby Biegłych Inżynierów i Techników Budownictwa. Co roku hasło konkursu się zmienia. Tegoroczna edycja polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu modelu dźwigara dachowego stanowiącego przykrycie składowiska soli. Bardzo ciekawą kwestię stanowiły materiały konstrukcyjne, które można było wykorzystać przy budowie modelu. Mianowicie, organizatorzy w tym roku zdecydowali o budowie modeli z naturalnych tyczek bambusowych oraz sznurków. Model chroniący zadaną przestrzeń (składowisko soli) musiał mieć 1500 mm rozpiętości. Obciążenie konstrukcji było symulowane przez obciążenie obciążnikami stalowymi nałożonymi na płytę obciążeniową znajdującą się w środku przęsła. Zwyciężał model o najwyższym stosunku nośności do ciężaru własnego. Ponadto konstrukcja, w trakcie obciążania, nie mogła się ugiąć zbyt mocno aby nie znaleźć się w chronionym obszarze.

Członkowie Koła Naukowego Młodzi Mostowcy po raz pierwszy brali udział w tym konkursie i stanowili jedną z trzech drużyn spoza Czech. Warto dodać że w konkursie brało udział ponad 40 drużyn. W Pradze nasze Koło reprezentowali: Piotr Antoszczyk (kapitan drużyny), Mateusz Wiśniewski oraz Michał Wnukowski. Panowie byli pierwszą drużyną z Polski, od początku istnienia konkursu. Z  tego powodu zostali bardzo miło i serdecznie przyjęci przez organizatorów konkursu. Mimo, iż nie udało się zająć miejsca w ścisłej czołówce to nasza reprezentacja otrzymała nagrodę specjalną od firmy Winerberger. Wyróżnienie to było przyznane za model najbardziej przypominający konstrukcję rzeczywistą.

Konkurs dostarczył wiele emocji i nowych znajomości. W trakcie konkursu koledzy mogli porozmawiać z dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej, CTU na temat organizowanego przez nasze KN konkursu mostów stalowych. Dwa dni spędzone w Pradze dały możliwość również na szybkie zwiedzenie najciekawszych miejsc w mieście, zapoznanie się z kulturą i kuchnią Czeską.