Koło naukowe Młodzi Mostowcy

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Koło Młodzi Mostowcy zapraszają. ... Więcej

Koło Młodzi Mostowcy zapraszają. ... Więcej

Koło Młodzi Mostowcy zapraszają. ... Więcej

Koło Młodzi Mostowcy zapraszają. ... Więcej

Koło Młodzi Mostowcy zapraszają. ... Więcej
by camp26

Wrocławskie Dni Mostowe 2013

Email

Od 20 do 22 listopada 2013r. na Politechnice Wrocławskiej odbywać się będą Wrocławskie Dni Mostowe. Tematem tegorocznego Seminarium będą "Obiekty mostowe w infrastrukturze miejskiej. Imprezą naukową towarzyszącą obradom Seminarium będzie WORKSHOP pod hasłem "Badania obiektów mostowych".

W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, obrady Seminarium oraz Workshop odbędą się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20). Start w środę 20.11.2013 o godzinie 9:00 (początek pierwszej sesji).

Ramowy program Seminarium można znaleźć pod adresem:
http://wdm.pwr.wroc.pl/sciagnij_plik/pobierz/wdm_2013_program_szczegolowy.pdf

Szczegółowe informacje o Wrocławskich Dniach Mostowych można znaleźć na stronie:
http://wdm.pwr.wroc.pl/

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2013/2014

Email

Pierwsze spotkanie po przerwie wakacyjnej odbędzie się prawdopodobnie w tygodniu między 14-18 października. Dokładny termin zostanie dopiero ustalony. W związku z tym prosimy o śledzenie aktualności na stronie.

KMW tuż tuż!

Email
Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się pierwszy etap Konkursu Mostów Wirtualnych. Wszystkie informacje można znaleźć w zakładce "Konkurs Mostów Wirtualnych" w lewym górnym rogu witryny. Gorąco zapraszamy do uczestnictwa!

plakat2c_MQ

Relacja z SKMS 2013

Email

W piątek 19.04.2013r. odbyła się druga edycja Studenckiego Konkursu Mostów Stalowych. Zaprojektowany przez nas most okazał się bardzo udany. W niesprzyjających warunkach pogodowych zmontowaliśmy go w rekordowym czasie 31m 3s, a jego nośność została określona na 59.36kN. Większą nośnością konstrukcji pochwalić się mogła tylko Politechnika Śląska.

 

Przebieg przygotowań i konkursu w skrócie był następujący.
Około tygodnia przed konkursem otrzymaliśmy od wykonawcy elementy wysyłkowe naszego mostu i niezwłocznie rozpoczęliśmy ćwiczenie jego składania. Z ponad godziny, zeszliśmy po kilku dniach do 32 minut. Opracowliśmy dokładnie schemat i kolejność montażu, a także podzieliliśmy między członków drużyny zakres obowiązków tak, aby każda śrubka miała osobę za nią odpowiedzialną. W dniu konkursu, pomimo deszczu i ślizgania się śrub po mokrych elementach, osiągnęliśmy czas 31min 3s.

Następnie most został zabrany do laboratorium na badanie jego wytrzymałości. Trwało ono aż do zniszczenia konstrukcji. W tym roku obciążenie było przykładane do pomostu w dowolnym, ustalonym na początku konkursu miejscu. Jego kształt (obciążenie powierzchniowe 1.0m x 0.3m) przypominał normowy pojazd "K" w skali mini. Uzyskany przez nas wynik badania był następujący: 59.36kN przy przemieszczeniu 67.26mm.

Elementem, który zakończył żywotność jako pierwszy był rozciągany krzyżulec o nazwie K3, łączący skrajny i przedskrajny słupek. Zerwał się on w spoinie czołowej łączącej blachę ucha krzyżulca i pręt właściwy. Powodem tego zniszczenia, jak się okazało po dokładnych oględzinach, był niepełny przetop spoiny czołowej. Ponadto minimalnemu uplastycznieniu zaczęły ulegać niektóre blachy połączeń czołowych w elementach zginanych.

Zestawienie zniszczeń konstrukcji można zobaczyć w linku poniżej. Przygotowaliśmy również nagranie viedo z badania oraz wykres parametrów badania.

Zestawienie zniszczeń (JPG, 0.8MB)
Wykres badania (JPG, 0.1MB)
Nagranie video (MP4 /H264/AAC/, fullHD, 30.7MB)

Zdjęcia w galerii

Strona organizatora UOSAB

 

Planujemy wykonać kilka badań całej konstrukcji oraz poszczególnych jej elementów, ale pomysł ten jest jeszcze w fazie koncepcji.

Konkurs mostów wirtualnych

Email

Na ostatnim zebraniu Koła powstał pomysł zorganizowania uczelnianego konkursu mostów wirtualnych na wzór tego z Politechniki Krakowskiej. I nie chodzi tu bynajmniej o zawody mostów modelowanych w programie ROBOT czy SOFiSTiK. Skłaniamy się w stronę rozwiązań mniej inżynierskich, a mianowicie popularnych i ogólnodostępnych gier komputerowych. Ponieważ w internecie dostępnych jest kilka programów tego typu różniących się złożonością, interfejsem i oczywiście grywalnością, prosimy o przetestowanie ich i zaopiniowanie na kolejnym zebraniu Koła.

Lista gier:
Gry Cryptic Sea (link)
- Bridge Building - 0.3MB
Gry Chronic Logic (link)
- Bridge Project -  163MB
- Bridge It - 137MB
Bridge Construction Set - 5MB
- Pontifex - 1MB

 Mamy do przetestowania 5 gier. Proponuję zwrócić uwagę w szczególności na łatwość instalacji, przejrzystość interfesju, prostotę obsługi oraz oczywiście grywalność. Warto też popatrzyć, czy istnieje możliwość tworzenia własnych map - przeszkód. Następnie na zebraniu Koła zbierzemy opinie i wybierzemy jeden program, omówimy sposób prowadzenia rozgrywek i oceniania, ilość etapów, nagrody, terminy...

A tak wyglądała Pierwsza Edycja Konkursu na Politechnice Krakowskiej.

Do pracy!

PS.: A tutaj przesympatyczna gra On-Line (nie, ona nie bierze udziału w naszym typowaniu) - Cargo Bridge

 CargoBridge

Strona 1 z 4