Koło naukowe Młodzi Mostowcy

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Relacja z konkursu Most 3D Wanted

Email

W dniach 24-25.05.2017 r. na Politechnice Gdańskiej odbył się finałowy etap drugiej już edycja konkursu Most 3D Wanted, gdzie zadaniem uczestników było zaprojektowanie modeli mostów, które później zostały wydrukowane w technologii druku 3D oraz poddane próbie obciążeniowej.

W tegorocznej edycji Koło Młodych Mostowców PWr reprezentowała drużyna: Projektanci Firmy Bojcheld, w której skład wchodzili Artur Bielecki oraz Szymon Niebora. Nazwa drużyny nawiązuje do legendarnej firmy Beuchelt z Zielonej Góry – wykonawców Mostu Grunwaldzkiego, czy Mostu obrotowego w Giżycku. Dołożyliśmy starań, aby nazwa oraz konstrukcja tworzyły spójna całość i tak powstał nasz most składający się z łuku kratownicowego.

3d1

Pierwszego dnia konkursu miało miejsce sklejanie zaprojektowanych obiektów. W tegorocznej edycji poczyniono drobne zmiany w regulaminie, mianowicie: maksymalna masa konstrukcji po sklejeniu mogła wynosić 400g. Do tego użyty został inny materiał do drukowania elementów.

Właśnie przy materiale napotkaliśmy pewne trudności przy składaniu konstrukcji. Po doświadczeniach z zeszłego roku nie wykonaliśmy pasowania elementów, co wtedy dawało ciasne połączenia, niestety w tegorocznej edycji sprawiło to, że żadne z naszych łączeń na pióro i wpust nie pasowało bez przygotowania.

Wykorzystaliśmy trzy dostępne godziny na składanie mostu i niestety, mając do dyspozycji jedynie jeden nóż tapicerski, nie wystarczyło już nam czasu na dopracowanie stężeń połaciowych. Były to najważniejsze elementy w konstrukcji łuku, dzięki którym łuk wybaczał się według II, a nie I postaci. Z naszego punktu widzenia przestaliśmy się liczyć w głównej klasyfikacji nośności.

3d2

Na szczęście organizatorzy zadbali, abyśmy szybko zapomnieli o tamtej sytuacji. Po przerwie obiadowej miała miejsce bardzo ciekawa gra miejska, gdzie można było nie tylko poznać Miasto Gdańsk, ale też jego obiekty mostowe oraz sprawdzić wiedzę ze statyki i wytrzymałości materiałów w jednym z zadań.

3d3

Po naszej wstępnej zabawie integracyjnej nastąpiła właściwa część integracji na Starym Mieście.

3d4

Drugi dzień rozpoczął się od seminarium, gdzie prezentowały się zarówno firmy, jak i osoby prywatne, sponsorzy oraz osoby zaangażowane w sam konkurs (jak np. firma dostarczająca filament do drukowania modeli). Bardzo ciekawe prezentacje wygłosili między innymi przedstawiciele firmy Warbud czy Europrojekt Gdańsk oraz YLE Inżynierowie. Również podczas seminarium, w trakcie trwania przerw kawowych, odbywało się głosowanie publiczności na najładniejszą konstrukcję.

Po zakończeniu wykładów udaliśmy się na przerwę obiadową, po której miało odbyć się obciążanie mostów w laboratorium. Nasz most przy masie 300g przeniósł siłę 700N, przy której wyboczył się na tyle, że przerwaliśmy próbę. Dało to stosunek nośności do masy 2.33.

3d5

Jak się okazało wynik ten pozwolił nam zakończyć rywalizację na 10. miejscu. Jednak nasza konstrukcja została doceniona przez Jury konkursu, w skład którego wchodzili:

Prof. dr hab. inż. Paweł Kłosowski 
dr hab. inż. Ireneusz Kreja prof. nadzw. PG
dr hab.inż. Krzysztof Żółtowski prof.nadzw.PG
mgr inż. Maciej Malinowski.

Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii estetyka modelu, a dodatkowo wygraliśmy głosowanie publiczności na najładniejszą konstrukcję, więc nie opuściliśmy Gdańska z pustymi rękoma.

Klasyfikacja końcowa prezentowała się następująco:

3d6

Po więcej szczegółów zapraszamy na fanpage Koła Naukowego Mostowców Most Wanted Politechniki Gdańskiej: https://www.facebook.com/knmostwanted/

Warsztaty Projektanta

Email

Wraz z nowym semestrem rozpoczęliśmy kolejny cykl „Warsztatów projektanta”. W trakcie tych spotkań razem z doktorantem naszej Katedry, Marco Teichgraeberem, pogłębiamy wiedzę dotyczącą pracy z programami inżynierskimi, w szczególności z tymi, których plan naszych studiów nie przewiduje. Tym razem wymieniamy się wspólnymi doświadczeniami dotyczącymi ułatwiania pracy w znanym programie kreślarskim AutoCAD. Wielu z nas już jakiś czas rysuje w tym programie i każdy zdążył poznać jego wady oraz zalety, a także sztuczki tego programu. Kolejnym, a w zasadzie głównym celem naszych spotkań, jest zapoznanie się z programem MES SOFiSTiK. Część z nas uczestniczyła w Warsztatach już wcześniej i teraz wykorzystuje zdobytą wiedzę w trakcie przygotowań do kolejnej edycji Studenckiego Konkursu Mostów Stalowych. Dla wszystkich osób, które są chętne do poznawania pracy z SOFiSTiKIEM, przewidujemy w najbliższym czasie kilka spotkań wprowadzających. W trakcie tych spotkań chcemy pokazać podstawy obsługi pakietu SOFiSTiK. W następnej kolejności krok po kroku pokażemy, jak zamodelować proste konstrukcje prętowe, płytowe, jak je obciążyć i jak poprawnie odczytywać wyniki. Ponadto w programie można w prosty sposób tworzyć kombinacje obciążeń, tworzyć obwiednie sił przekrojowych, czy dokonywać analiz dynamicznych i wyboczeniowych. Więcej informacji u naszego prowadzącego Marco Teichgraebera (H-3, pok. 2.16) oraz na stronie www.sofistik.com, gdzie można bezpłatnie pobrać wersję studencką oprogramowania. Do uzyskania studenckiej licencji wystarczy skan ważnej legitymacji studenckiej lub anglojęzyczne potwierdzenie z dziekanatu o byciu studentem Politechniki Wrocławskiej. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy!

war1war2

Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa patronem SKMS 2017

Email

SKMS 2017 został objęty patronatem Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

DOIIB

SKMS 2017 - Plakat

Email

Oficjalny plakat Studenckiego Konkursu Mostów Stalowych 2017!plakat1-page-001

Harmonogram SKMS 2017

Email

Harmonogram-page-001

Strona 1 z 17

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>